

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 800 pF |
| Voltage Rating (DC) | 505 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 27.5 mm |
| Width | 8.3 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 22.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 385 V |
| Composition(Kit Type) | Metal Oxide |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 8.3 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 10 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 25 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 505 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 1.025 kV |
| Varistor Voltage | 620 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 385 V |
| Max Surge Current | 12 kA |
| Energy | 370 J |
| Clamping Current | 100 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Max Varistor Voltage | 682 V |
| Min Varistor Voltage | 558 V |
| Schedule B | 8533400080 |
| Surge Energy Rating | 335 J |
| Peak Surge Current | 12 kA |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
